Дискусійність граматичних категорій українського дієслова
Ключові слова:
Морфологічна термінологія, граматична категорія, вид, перехідність-неперехідність, голос, спосіб, час, особа, число, рідАнотація
Центральним поняттям морфологічної термінології є граматична категорія. Дієслово має розгалужену систему граматичних категорій: вид, перехідність-неперехідність, дієздатність, спосіб, час, особа, число, рід тощо. Актуальність дослідження зумовлює необхідність нового розуміння термінології морфології з урахуванням пріоритетного когнітивного підходу аналізу, необхідністю нових пошуків опису центральної частини мови в морфологічній системі – українського дієслова. Мета статті — запропонувати схему опису граматичних категорій дієслова, яка проілюструє дискусійні моменти граматичних категорій українського дієслова. Методи дослідження. У статті в якості основних загальнонаукових методів аналізу та синтезу використано лінгвоописовий, структурний методи та метод компонентного аналізу. Висновки. Категорія аспекту має ознаки словозмінюваності та незмінюваності. У класі прислівників вид і перехідність-неперехідність впливають на творення дієприслівникових форм. Наукові дискусії виникають навколо ряду ключових питань категорії голосу. Щодо змісту категорії голосу одні мовознавці вважають, що змістом категорії голосу є відношення дії до суб’єкта, інші – відношення дії до суб’єкта та об’єкта. У науці питання щодо кількісного вияву розряду голосу є невизначеним. В українському мовознавстві переважає думка, що категорія голосу є двочленною граматичною категорією, але деякі вчені вважають категорію стану тричленною.
Посилання
Bilodid I. K., ed. Slovnyk ukrainskoi movy: v 11 t. [Dictionary of the Ukrainian language: in 11 vol.], Kyiv, 1970-1980, Vol. 4, P. 118 [in Ukrainian].
Bilodid I. K., ed. Suchasna ukrainska literaturna mova. Morfolohiia [Modern Ukrainian literary language. Morphology], Kyiv: Vyshcha shkola, 1969, P. 12 [in Ukrainian].
Horpynych V. O. Ukrainska morfolohiia [Ukrainian morphology], Dnipropetrovsk, DNU, 2002, P. 206 [in Ukrainian].
Rusanivskyi V. M. Struktura ukrainskoho diieslova [The structure of the Ukrainian verb], Kyiv: Naukova dumka, 1971, 313 p. [in Ukrainian].
Vykhovanets I. R. Teoretychna morfolohiia ukrainskoi movy [Theoretical morphology of the Ukrainian language], Kyiv: Pulsary, 2004, P. 223б 257 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).