Драматургія Василя Кожелянка як феномен сучасної української літератури
DOI:
https://doi.org/10.24061/2411-6181.1.2023.391Ключові слова:
В. Кожелянко; сучасна українська драматургія; “Лизикава”;Анотація
Мета статті — розглянути оригінальність та проаналізувати п’єси В. Кожелянка в контексті сучасної драматургії та особливого піджанру, який називають «п’єсами для читання». Новизна дослідження полягає в тому, що драматургічна спадщина В. Кожелянка (у співавторстві з В. Сердюком) уперше стала об’єктом порівняльного дослідження і досі системно не запроваджена в сучасний літературний процес України. Використані в статті методи дослідження підпорядковуються порівняльному принципу викладу матеріалу, поєднують описовий та функціонально-прагматичний методи аналізу. Висновки. Архітектонічні та жанрово-стильові знахідки В. Кожелянка в драматургічному жанрі письма не лише заклали основу його творчого блоку, зокрема роману в жанрі альтернативної історії та пригодницького постмодерну та новомодерного роману, а й сформували майстерню новітні творчі засоби, якими користуються інші сучасні автори (наприклад, Неда Нешдана). П’єси В. Кожелянка розглядаються в ключі жанрово-стильового аналізу. Проаналізувавши окремі аспекти драматургічних текстів (образ національного героя, історико-політичних діячів у пародійній прозі письменника, історико-детективних романах та усвідомлення в них хронотопу як розрізнювального жанрового маркера, наголошення на ментальних помилках автора). українська нація як лейтмотив творчого задуму В. Кожелянка) з точки зору структурного, дескриптивного, рецептивного та порівняльного підходів літературознавства маємо вагомі підстави говорити про творчість В. Кожелянка як про приклад високого -якісна сучасна неомодерністська робота європейського рівня.
Посилання
Kozhelyanko V. “Mylʹna bulʹka i reaktyvne shylo. Dramatychnyy etyud, abo zh prosto proza” [A bar of soap and a reactive awl. A dramatic sketch, or just prose], Resent posts, URL: https://tvir.biographiya.com/milna-bulka-i-reaktivne-shilo-vasil-kozhelyanko [in Ukrainian].
Kozhelyanko V., Serdyuk V. Hilʹyotyna. Komediya u 5-ty diyakh [Guilliotina. Comedy in 5 acts], URL: http://litforum.com.ua/index.php?r=11&a=2254 [in UKrainian].
Serdyuk V., Kozhelyanko V. Soldat·sʹke shchastya. Istorychna drama v 3-kh diyakh [Soldier's happiness. Historical drama in 3 acts], Chernivtsi, 1997, URL: http://litforum.com.ua/index.php?r=11&a=2253 [in Ukrainian].
Skrypka L. “Na stseni muzdramteatru pokazhutʹ vestern po-chernivetsʹky” [On the stage of the muzdramtheater they will show a western in the Chernivtsi style], Chasyu, 13 trav., 2014, URL: https://chas.cv.ua/culture/17848-na-scen-muzdramteatru-pokazhut-vestern-po-chernvecki.html.
Vasylʹyev Ye. “Zhanrova konversiya u suchasniy yevropeysʹkiy dramaturhiyi” [Genre conversion in modern European drama], Zbirnyk naukovykh pratsʹ (filolohichni nauky) [Collection of scientific works (philological sciences)], N 13, 2019, P. 9-10, 13 [in Ukrainian]
Vasylʹyev Ye. M. Suchasna dramaturhiya: zhanrovi transformatsiyi, modyfikatsiyi, novatsiyi : monohrafiya [Modern drama: genre transformations, modifications, innovations: monograph], Lutsʹk: PVD “Tverdynya”, 2017, P. 252 [in Ukrainian].
Zhuk O. Yak skazav by Kozhelyanko–tszy: “Robitʹ khloptsi, yak znayete” [As Kozhelyanko-tzi would say: “Do, boys, as you know”], Ukrayina moloda [The Young Ukraine], N 186, 2008, URL: https://www.umoloda.kiev.ua/number/1260/164/44625 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).