Інтенсивний курс української мови як досягнення культурного інтелекту
DOI:
https://doi.org/10.24061/2411-6181.2.2022.361Ключові слова:
українська мова як іноземна; інтенсивний курс вивчення; рівнева структура опанування іноземної мови; академічний курс; культурний інтелектАнотація
Викладання української мови як іноземної у ВНЗ України медичного та природничого профілю наразі перебуває на стадії формування основних методико-навчальних засад. Мета статті полягає в тому, щоб оформити і уточнити основні засади мовної освіти в умовах інтенсивного курсу та доопрацювання функції культурного інтелекту в цьому процесі. Досить невеликий, з огляду на методико-педагогічну ситуацію в розрізі «пропозиція-попит», маємо корпус навчально-методичної літератури з української мови як іноземної, що формує новизну статті. Вказані проблеми загального характеру пов’язані з порівняно короткою історією викладання дисципліни в нашій державі. Проте, поруч із генеральними й організаційними проблемами викладання української мови іноземним громадянам, існують сьогодні вузькоспеціальні завдання. До актуальних спеціальних проблем викладання належать такі: зіставлення “дисципліни”, “предмету” та “курсу” української мови, наскрізна проблема методики викладання різним віковим та національним групам студентів і також питання методичного забезпечення викладання. Методологія статті заснована на описовому й порівняльному методах. Висновки. Слід зазначити, що, взаємодіючи з представниками власної культури, люди інтуїтивно використовують набір соціальних сигналів, більшість з яких є несвідомими. Навпаки ж, коли людина стикається з новою культурою, сигнали та інформація, які працювали раніше, втрачають своє значення. У нових культурних ситуаціях виникає відчуття, що поведінка інших є незрозумілою. Люди з високорозвиненим культурним інтелектом здатні аналізувати такі ситуації та вносити відповідні корективи у своє ставлення та поведінку в контексті різних культур. Такий аналіз і корекція власної поведінки сприяє формуванню єдиного свідомого комплексу характеристик, які складають культурний інтелект, що якісно формується і детермінується у ході вивчення інтенсивного курсу української мови як іноземної.
Посилання
Anistratenko A. Ukrayinsʹka mova: hramatyka i leksyka [Ukrainian language: grammar and vocabulary], Chernivtsi: Bukovynsʹkyy derzhavnyy medychnyy universytet, 2015, 126 p., P. 4. [in Ukrainian, English and Arabic].
Bilianska M., Kolodyazhna A., Shuhailo Ya., Bohoslavets L. “Peculiarities of the Ukrainian Language as a Foreign Language Teaching in the Conditions of Distance Learning”, 10.2991/assehr.k.210525.029, Advances in Social Science, Education and Humanities Research, CNTLLSC, 2021, URL: https://www.researchgate.net/publication/351996943_Peculiarities_of_the_Ukrainian_Language_as_a_Foreign_ Language_Teaching_in_the_Conditions_of_Distance_Learning[in English].
Ivanchuk M. H., Rusnak I. S. Vyshcha osvita i Bolonsʹkyy protses: Navchalʹno-metodychnyy posibnyk [Higher education and the Bologna Process: Educational and methodological manual], Chernivtsi: Bukrek, 2010, P. 142 [in Ukrainian].
Rajendran N. Using Constructivist Approach to Teach Higher-Order Thinking Skills: Transforming Teaching Practice to Facilitate Mindful Learning, 2002, URL: http://nsrajendran.tripod.com/Papers/harrogate2002.pdf [in English].
Rusnak I. S. Ivanchuk M. H. Pedahohika i psykholohiya vyshchoyi shkoly: Navchalʹno-metodychnyy posibnyk [Pedagogy and psychology of higher school: Teaching and methodical manual], 2-he vyd., dopovnene, Chernivtsi: Bukrek, 2009, P. 108 [in Ukrainian].
Stelʹmakhovych M. H. “V. O. Sukhomlynsʹkyy pro kulʹturu movy”, URL: http://kulturamovy.univ.kiev.ua/KM/pdfs/Magazine15-2.pdf [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).