Європейські моделі святкової комунікації: національне-інтернаціональне
DOI:
https://doi.org/10.24061/2411-6181.2.2022.349Ключові слова:
Європа; нація; стан; свято; ритуал; секуляризація; мода; глобалізація; вестернізаціяАнотація
Свято – вічна і глобальна категорія людського буття. У всіх племен і народів існувала і є своя система святкувань, урочистих подій, покликаних згуртувати людей, захистити і пропагувати цінності, навколо яких суспільство організовує своє життя. Мета статті — показати історично обумовлену своєрідність національних свят і на конкретних прикладах простежити тенденцію до створення загальноєвропейського фонду масової святкової культури. Методологія статті базується на дескриптивному та порівняльному методологічних підходах етнологічних досліджень. Наукова новизна. У статті розглядаються історично сформовані моделі святкових традицій народів Європи, які відображають специфіку державного устрою кожної країни, та ті, що набули міжнародне поширення. Висновки. Свята змінюються протягом історичного розвитку в залежності від економічних, політичних і культурних трансформацій. Дослідження дало змогу простежити процеси детрадиціалізації європейського суспільства та пов'язаний з цим перехід до нових сучасних форм масової культури.
Посилання
Baum K. Haasbuch der Bayerischen Brauche und Feste, Munchen, 209, 176 p. [in German].
Demandt A. Uber die Deutschen. Eine kleine Kulturgeschicht [About the Germans. A little cultural history], Propylaen, 2008, P. 447–448 [in German].
Dyuvinʹo Zh. “Chas dlya svyata” [Time for a celebration], Kurґyer YUNESKO [UNESCO Courier], 1990, lyutyi, P. 11 [in Ukrainian].
Jonas B. Gebrauchanwesuny fur Bayern [About the Germans. A small cultural history Instructions for Bavaria], Munchen, 2006, P. 248 [in German].
Kurochkin O. “Bavarsʹke svyato «Oktoberfest»: tradytsiyi i suchasnistʹ” [The Bavarian holiday “Oktoberfest”: traditions and modernity], Svyatkovo-obryadova kulʹtura [Festive and ceremonial culture], Vybrani pratsi, Kyiv, Lira, 2018, P. 268‒278 [in Ukrainian].
Kurochkin O. Svyatkovyy rik ukrayintsiv (vid davnyny do suchasnosti) [Festive year of Ukrainians (from ancient times to modern times)], Bila Tserkva, 2014, 385 p. [in Ukrainian].
Langhammerova. Lidove zvyky, Praha, 2004 [in Chech].
Lisovyi V. “Etnos i natsiya” [Ethnicity and nation], Narodna tvorchistʹ ta etnohrafiya [Folk creativity and ethnography], 1999, N 1, P. 25 [in Ukrainian].
Rollan Romen. Sobraniye sochineniy [The collection of works], v 14-t., t. Vol. 14, Moskva, 1958, P. 257 [in Russian].
Szymanaerska H. Polski Tradycie świąteczne, Warszawa, 2003, 215 p. [in Polish].
The Celtie Year. Toulson Shirley, London, 2002, 272 p. [in English].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).