Зв’язок романної та малої прози альтернативної історії: сегментування метажанру як внутрішня архітектоніка твору
DOI:
https://doi.org/10.24061/2411-6181.3.2021.295Ключові слова:
метажанр; альтернативна історія; хронотоп малої прози; романна проза; часовий концепт; жанрове сегментуванняАнотація
Стаття присвячена компаративному аналізу виразу зв'язку архітектонічних компонентів у малій та романній прозі. Мета запропонованої статті полягає в тому, щоб у компаративному ключі продемонструвати концепції сегментування метажанру АІ у малій прозі Т. Фермеса, О. Меньшова, В. Кожелянка у порівнянні з творами малої прози, парадигмою поглядів на це поняття у різні історико-культурні віхи та їх екстраполяцію у літературі сучасності. Новизна статті полягає в тому, що тут уперше розглянуто хронотопні концепції у малій прозі метажанру альтернативної історії порівняно з романною прозою АІ. Методи дослідження є комплексом з порівняльного, описового, історико-літературного підходу. Висновки. На основі дослідження сучасного функціонування генеалогії в великому вітчизняному та зарубіжному літературознавчому та літературознавчому дискурсі, можна розвинути потенціал вітчизняної компаративістики: уникнути небезпеки потрапити до пастки «літературних позачасових»
теоретичних аналітичних принципів; в ході аналізу було укладено, що, визначаючи жанрове маркування прози, слід враховувати не тільки особливості поетики в контексті чотирирівневої структури прози, а й тимчасовий контекст твору, його культурний фон, літературну область чи напрямок. в яких письменник аналізує здебільшого твори, та націлені на реципієнтів прихованого понятійно-символічного набору аналізованої
літератури метажанру альтернативної історії; існує набір архітектонічних особливостей романної прози
АІ, що переноситься у твори мінімальної форми, через що хронотоп останніх піддається модифікації
Посилання
Bovsunivsʹka T. Zhanrovi modyfikatsiyi suchasnoho romanu [Genre modifications of the modern novel], Kharkiv, Disa plyus, 2015, P. 282 [in Ukrainian].
Bovsunivsʹka T. Kohnityvna zhanrolohiya i poetyka [Cognitive genre and poetics], monografia, Kyjiv, VPTS Kyyivsʹkyy universytet, 2010, 180 p. [in Ukrainian].
Collins W. J. Paths Not Taken: The Development, Structure, and Aesthetics of the Alternative History, Unpublished PhD dissertation, University of California-Davis, 1990, P. 85–86.
Filonenko S. Masova literatura v Ukrayini: dyskurs / gender / zhanr [Mass literature in Ukraine: discourse / gender / genre], Donetsʹk, LANDON –ХХІ, 2011, P. 146 [in Ukrainian].
Gelder K. Popular Fiction: The Logics and Practices of a Literary Field, Routledge, 1st edition, 2004. P. 11–12 [in English].
Kharchuk R. Suchasna ukrayinsʹka proza: postmodernyy period [Modern Ukrainian prose: the postmodern period], Navch. posib., Kyjiv, VTS “Akademiya”, 2008, P. 233 [in Ukrainian].
Rychlo P. Czernowitz [The Chernivtsi], Klagenfurt, Wieser Verlag, 2004, P. 303 [in German].
Schneider-Mayerson M. “What Almost Was: The Politics of the Contemporary Alternate History Novel”, American Studies, Vol. l50 (3/4), P. 64, 63-84, URL: https://journals.ku.edu/ amerstud/article/view/4177 [in English].
Shcherbak Yu. Khroniky mista Yaropolya [Chronicles of the city of Yaropol], Kharkiv, Folio, 2008, P. 242 [in Ukrainian].
Shippey T. Hard reading: learning from science fiction, Liverpool University Press, 2016, 352 p. [in English].
Sobolev S. Al'ternativnaya istoriya: posobiye dlya khronokhichkhaykerov [Alternative history: a guide for chronochichhaikers], Lipetsk, Krot, 2006, 232 p. [in Russian].
Vermes T. Er ist wieder da [He is here again], Der Roman, Kцln, Lьbbe GmbH& Co.KG, 2012, P. 4‒5 [in German].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).