Порівняльний аналіз натуралістичних тенденцій в літературах України та Європи кінця ХІХ – початку ХХ ст.
DOI:
https://doi.org/10.24061/2411-6181.4.2017.123Ключові слова:
натуралізм, філософія позитивізму, типологічні особливості, літературний напрямАнотація
Незважаючи на те, що українсько-європейські літературні зв’язки мають багатолітню історію, вони були дещо обділені увагою науковців, залишаючись на периферії порівняльного літературознавства. Відтак дослідження про-блеми натуралізму кінця ХІХ – початку ХХ ст. в літературах України та Європи є актуальним і здатним збагатити літерату-рну компаративістику новими знаннями в галузі міжлітератур-них зв’язків. Сутність натуралізму в європейській та вітчизня-ній літературі зокрема, ще до кінця не досліджена. Науковці з’ясовують його аналогії та відмінності з системою реалізму, а також виявляють найважливіші передумови становлення та основні етапи розвитку цього напряму. На основі сучасних засад літературознавчої компаративістики розкрито особливості національних варіантів і світового інваріанта натуралістичного мистецтва. Порівняльні дослідження виявили суспільно-, літературно-, а також психологічно-типологічні збіги у творчості українських та європейських письменників-натуралістів на рівні тематики, проблематики, сюжету, героїв, форми, що до-зволяє з’ясувати суголосні тенденції розвитку української та європейської літератур кінця ХІХ – початку ХХ ст. Основними методами дослідження є типологічний (виявлення загальних генетико-типологічних особливостей натуралістичного мисте-цтва), порівняльний (виявлення типологічних збігів і розбіж-ностей у процесі утвердження та еволюції національних варіа-нтів натуралізму) та культурно-історичний (вивчення творів українських та європейських авторів як «людських докумен-тів» певної історичної епохи).Посилання
Nalyvaiko D. «Problema naturalizmu v ukrainskii literaturi» [The problem of naturalism in Ukrainian literature], Literaturoznavstvo: materialy III konhresu Mizhnarodnoi asotsiatsii ukrainistiv, K., 1996, P. 118-130.
Tkachuk M. «Kontsept naturalizmu i khudozhni shukannia v «Boryslavskykh opovidanniakh» Ivana Franka» [Concept of naturalism and artistic search in “Borislav stories” of Ivan Franko], Navchalnyi posibnyk. Ternopil, Vyd-vo Ternopilskoho derzh. ped. in-tu, 1997, 66 p.
Wustenhagen H. American Literary Naturalism and Antiimperialistic Movement and Thought. Wissenshaft Zeitscrift der Humbold Univ. Zu Berlin, 1984, N. 4, P. 381.
Milovidov V. «Naturalizm: metod, poetika, stil' (problemy sravnitel’nogo literaturovedeniya)» [Naturalism: method, poetics, style (problems of comparative literary criticism)], Ucheb. posob. po spetskursu. Tver’, Tversk. gos. un-t., 1993, P. 10.
Heisenberg W. Philosophical Problems Nuclear Science. New York, 1952.
Sil’man T. «Gerkhart Gauptman (1862-1946)» [Gerhart Hauptmann], Iskusstvo, 1958, P. 19.
Franko I. «Internatsionalizm i natsionalizm u suchasnykh literaturakh» [Internationalism and nationalism in modern literature], Zibrannia tvoriv: u 50 t., K., Naukova dumka, 1981, Vol. 31, P. 34.
Kebalo M. «Problemy teorii ta istorii naturalizmu ostannoi tretyny ХІХ stolittia v porivnialno-literaturnomu aspekti» [Problems of the theory and history of naturalism of the last third of the 19-th century in the comparative literary aspect], Monohrafichne doslidzhennia, Ternopil, TDPU, 2002, P. 3.
Furst L., Skrine P. Naturalism: The Critical Idiom. London, 1978, P. 8.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Актуальні питання суспільних наук та історії медицини

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).