Обрядовий дискурс про різдвяні розваги у буковинських говірках: етнокультурний та лінгвістичний аспекти
DOI:
https://doi.org/10.24061/2411-6181.4.2017.118Ключові слова:
діалект, діалектний текст, дискурс, культурний термін, інтертекстуальність, порівняння, мовне клішеАнотація
Мета статті - з'ясувати етнокультурну і лінгвістичну специфіку діалектного дискурсу про різдвяних розваги в буковинських говірках, описати релікти архаїчного (міфологічного) мислення нації. У статті використано описовий, структурний, порівняльно-типологічний методи дослідження, а також метод моделювання. За допомогою описового методу узагальнено спостереження над фактичним матеріалом, структурний метод дозволив інвентаризувати і систематизувати мовні явища, порівняльно-типологічний - підкреслити специфіку мовних явищ. Прийом моделювання притягнутий для аналізу структури ДТ. Наукова новизна. Вперше в українському мовознавстві здійснено системний аналіз діалектного дискурсу про різдвяних розвагах на матеріалі буковинських говірок, з'ясовано Лінгвальна прояв етнокультурної специфіки ДТ. Висновки. У діалектному дискурсі про Різдво відтворені розваги світського характеру (танці) і релігійно-світської (колядування). Етнокультурна специфіку ДТ буковинських говірок підкреслюють культурні терміни, серед яких чимало локальних культурних понять - нерозкладних словосполучень.
Посилання
Selivanova O. Suchasna lingvistyka: terminologichna entsyklopediya [Modern linguistics: terminology encyclopedia], Poltava: Dovkillya-K., 2006, P. 119.
Chernyavskaya V.E. Lingvistika teksta: Polikodovost’, intertekstual’nost’, interdiskursivnost’ [Linguistics of the text: Polycodicity, inter-textuality, interdiscursivity], M., Librokom, 2009, P. 143.
Ibid., P. 144.
Eliade M. Sv’ashennoye i mirskoye [Sacred and mundane], M., Іzd-vo Mosk. Un-ta, 1994 – 144 p.
Grutsenko P. Teksty yak dzherelo doslidzhennya ukrayins’kych govirok Rumuniyi: [peredm.], Pavlyuk M., Robchuk I. Ukrayins’ki gov-ory Rumuniyi: dialektni teksty [Text as a source of Ukrainian dialects research in Romania [introduction], Pavlyuk M., Robchuk I. Ukrainian dialects of Romania: dialect texts], Canada, 2003, P. І-ХVІ.
Galip T. Z moyih spogadiv. [From my memories]. Bukovyns’kuy jurnal [Bukovinian journal],1994, №1-2, P. 171.
Fasmer M. Etimologicheskiy slovar’ russkogo yazyka: v 4 t. [Etymological dictionary of the Russian language: in 4 vol.], M., Progress, Vol. 3, P. 291.
Etymologichnyi slovnyk ukrayins’koyi movy [Etymological Dictionary of Ukrainian Language], K., Nauk. dumka, 1982, 2012, Vol. III, P. 82.
Rumuns’ko-rosiys’kyi slovnyk [Romanian-Russian Dictionary], Bacӑu, 2008, P.54
Lanovyk M. Ukrains’ka narodna slovesnist’ [Ukrainian folk literature], L’viv: Litopys, 2000, Р. 129
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Актуальні питання суспільних наук та історії медицини

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).