Метаморфози одного поняття
DOI:
https://doi.org/10.24061/2411-6181.4.2017.102Ключові слова:
поняття «революція», «оксамитові революції», «кольорові революції», псевдореволюціїАнотація
Мета дослідження. У статті розглядається еволюція такого поняття як «революція» в академічному і суспільному дискурсі в контексті політичних і социокультурних трансформацій ХХ - перших десятиліть ХХ ст. Основними методами дослідження, крім загальнонаукового, що включає аналіз і синтез, індукцію і дедукцію, були історичний, заснований на принципі історизму, ікомпаратівний. Наукова новизна. Автор вперше простежив, як змінювалося ставлення до поняття «революція» в останні десятиліття, а також вказав як дане поняття використовується цинічними політиками для маніпуляціі суспільною свідомістю і мобілізації протестних настроїв з метою зміни політичних режимів і правлячих еліт в ряді країн. Висновки. Автор поставив під сумнів поширений термін «оксамитові революції» і розкрив його неоднозначний характер, а також звернув увагу - на прикладі «кольорових революцій» -на почастішала практику псевдореволюції, що знецінюють саме поняття «революція», яке в свідомості багатьох поколінь людей зазвичай асоціюється з боротьбою за свободу і справедливість.
Посилання
Time, September 2, 1991.
Sych O. Do pytannya pro prychyny ta kharakter podiy 1989 roku v Skhidniy Yevropi [To the question about the causes and nature of the events of 1989 inEastern Europe], Istorychna panorama [Historical panorama], Zbirnyk naukovykh statey, N. 22-23, P. 159–171 (in Ukrainian).
Izhak L. Politicheskaya istoriya Vengriji 1944 – 1990 [Political history ofHungary1944 - 1990], M.: IRI RAN, 2006, P. 258–260 (in Russian).
Lenin V. I.Promova i rezolyutsiya z pryvodu zayavy hrupy narodnykh komisariv pro vykhid z Radnarkomu [Speech and resolution on the statement of the group of people's commissars about the withdrawal from the People's Commissars], Povne zibrannya tvoriv, Perek. z p'yatoho rosiys’koho vydannya, Kyjiv, Vyd-vo politychnoyi literatury Ukrayiny, 1973, Vol. 35 (zhovten’ 1917 – berezen’ 1918), P. 56 (in Ukrainian).
Lenin V. I. Promova na mitynhu v Politekhnichnomu muzeyi [Speech at a rally in the Polytechnic Museum], Povne zibrannya tvoriv, Perek. z p'yatoho rosiys’koho vydannya, Kyjiv, Vyd-vo politychnoyi literatury Ukrayiny, 1973, Vol. 37 (lypen’ 1918 – berezen’ 1919), P. 67 (in Ukrainian).
Khobsbaum É. Ékho «Marsel’ezy» [Echo of Marseilles], Per. s anhl. Ahal’tseva N. H. Doycher Y. Nezavershënnaya revolyutsyya, Moscow, «Ynter - Verso», 1991, P. 46, 81 (in Russian).
Goldstone Jack A. Revolutions. Theoretical, comparative, and historical studies, San Diego et al., Harcourt Brace Jovanovich, 1986, Р. 322.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Актуальні питання суспільних наук та історії медицини

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).