Таємниця групи крові
DOI:
https://doi.org/10.24061/2411-6181.2.2021.276Ключові слова:
група крові; фізіологія людини; історія медициниАнотація
Ще в давні часи кров була символом життєвого потоку і енергії. Вважалося, що вона дає сили. Червона фарба і вино використовувалися в традиційних обрядах. Група крові здатна розповісти про своє “власника” чимало цікавих фактів. Маючи інформацію про власну групу крові, можна краще розібратися в собі і своєму організмі. Мета статті. У статті розглядаються дослідження з історії медицини, які формують нові уявлення про формування груп крові. Новизна дослідження обумовлена тим, що уявлення про групи крові з року в рік поповнюються новими даними, що і спонукає провести історичний нарис. Основна частина. Зі збільшенням кількості населення і зміною навколишнього середовища зменшується можливість добувати м'ясну їжу. У підсумку це і призвело до виникнення “вегетаріанської” другої групи крові А. Переселення народів в Європу є причиною переважання там людей з другою групою крові в цей час. Вважається, що батьківщина гена третьої групи В
знаходиться в передгір'ях Гімалаїв, на території нинішніх Індії та Пакистану. Четверта група крові АВ виникла в результаті змішання володарів гена А і носіїв гена В. На сьогодні всього лише 6% європейців мають четверту групу крові, яка є наймолодшою в системі АВО. Унікальність цієї групи в успадкуванні високого імунологічного захисту, яка проявляється в стійкості до аутоімунних і алергічних захворювань. Висновки. Еволюція
людини неможлива без систематичної зміни частот генів в популяції. Чи продовжується еволюція зараз? Думки часом суперечливі. Одні вважають, що людина досягла вершини еволюційного древа, інші не погоджуються з такими висновками.
Посилання
Boaz R. E. The Search for “Aryan Blood”: Seroanthropology in Weimar and National Socialist Germany, Kent State University, 2009, URL: https://www.jstor.org/stable/10.7829/j.ctt1282zr [in English].
Hudson N. “From “Nation” to “Race”: The Origin of Racial Classification in Eighteenth-Century Thought”, Eighteenth-Century Studies, Vol. 29, N. 3, 1996, URL: https://muse.jhu.edu/article/10677 [in English].
Mazumdar P. M. H. “Blood and Soil: The Serology of the Aryan Racial State”, Bulletin of the History of Medicin, Vol. 64, N. 2, 1990, P. 187–219 [in English].
McMullen E. T. “Anatomy of a Physiological Discovery: William Harvey and the Circulation of the Blood”, Journal of the Royal Society of Medicine, Vol. 88, N. 9, 1995, P. 491–498 [in English].
Mykhel D. V. “Perelyvanye krovy: Sovetskaia Rossyia i Zapad (1918–1941)” [Blood transfusion: Soviet Russia and the West (1918–1941)], Otechestvennye zapysky [Domestic notes], Vol. 1, 2006, URL: https://strana-oz.ru/2006/1/perelivanie-krovi-sovetskaya-rossiya-i-zapad-1918-1941 [in Russian].
Mazumdar P. M. H. “Blood and Soil: The Serology of the Aryan Racial State”, Bulletin of the History of Medicin, Vol. 64, N. 2, 1990, P. 187–219 [in English].
McMullen E. T. “Anatomy of a Physiological Discovery: William Harvey and the Circulation of the Blood”, Journal of the Royal Society of Medicine, Vol. 88, N. 9, 1995, P. 491–498 [in English].
Polsky A. D. Blood, Race, and National Identity: Scientific and Popular Discourses, Journal of Medical Humanities, Vol. 23, N. 3–4, 2002, P. 171–186 [in English].
Schneider W.H. “The History of Research on Blood Group Genetics: Initial Discovery and Diffusion”, History and Philosophy of the Life Sciences, Vol. 18, N. 3, 1996, P. 277–303 [in English].
Vaskilampi T., Hänninen O. Cupping as an Indigenous Treatment of Pain Syndromes in the Finnish Cultural and Social Context, Social Science & Medicine, Vol. 16, N. 21, 1982, P. 1893–1901 [in English].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).