Виміри поетики та генеалогії альтернативної історії (аі) як явища літературного процесу
DOI:
https://doi.org/10.24061/2411-6181.1.2021.253Ключові слова:
метажанр альтернативної історії; жанрові маркери; субжанрова класифікація; українська література; американська літератураАнотація
Виміри поетики та генеалогії альтернативної історії (АІ) як явища літературного процесу. У статті розглядаються основні характеристики субжанрів альтернативної історії, їх стиль, метажанрові маркери та загальні характерні риси сюжету. Тут представлений метажанр альтернативної історії (AІ) як основна гендерна формація, яка виводить власні піджанри з подібними та різними маркерами, що означує новизну студії. Мета статті –визначити, як спеціальні жанрові комплекси та стилістичні маркери, що утворюють метажанр АІ, ідентифікуються як субжанри метажанру альтернативної історії в українському та американському літературних вимірах. Методи дослідження. Для представлення класифікацій субжанрів AІ використовуються описові та порівняльно-зіставні методи; для їх аналізу та розподілу, для вдосконалення класифікації генологічних та
стилістичних елементів субжанрів АІ також застосовано порівняльний метод та аналітичний принцип. Висновки. Можна зробити висновок, що метажанрова формація AІ з часом була розділена на окремі субжанри та різновиди і прийняла різні схеми оповіді від інших жанрів, особливо канонічних, таких як історичний роман, фантастичний роман, детективний роман, ухронія та фентезі. Альтернативна історія стала надзвичайно
плідним джерелом для відновлення впливу міфологем в Європі, зокрема східній. Альтернативна історія та субжанри АІ намагаються подолати сакралізацію історіографії та зробити кожен європейський компонент історичної картини світу альтернативним. В американській літературі альтернативна історія відіграє роль відбудови національної історії та створення проекцій майбутнього.
Посилання
Chervinskaya O. V. Arhumenty formy: monohrafiya [Arguments of the Form: monograph], Chernivtsi: Chernivtsi National University, 2015, P. 7 [in Ukrainian].
Denisova T. N. Istoriya amerykansʹkoyi literatury KHKH stolittya [History of American literature of the ХХ century], NASU, T.G.Shevchenko Institute of literature, Kiev: Publishing house "Kyiv-Mohyla Academy", 2012, P. 314, 323 [in Ukrainian].
Moysey Antoniy, et al. “The concept and modern condition of alternative history. The role of European myth in spreading the alternative-historian method in humanities”. Literary Imagination, vol. 19, N. 3 (2), 2017, P. 788 [in Ukrainian].
Raritskyi O. Partytury tekstu ta dukhu (Khudozhnya ta dokumentalʹna proza "Ukrayinsʹkykh shistdesyatnykiv") [Scores of text and spirit (Artistic and documentary prose of the Ukrainian Sixtiers)], Kyiv, 2016, P. 26 [in Ukrainian].
Schneider-Mayerson M. What Almost Was: The Politics of the Contemporary Alternate History Novel, American Studies, 50:3/4, (Fall/Winter 2009), P. 63‒83 [in English].
Shippey T. Hard reading: learning from science fiction. Liverpool: Liverpool University Press, 2016, P. 69, 70, 71, 74, 83, 84 [in English].
Smyrniv V. Ukrainian science fiction: historical and thematic overview; translated into English, Kharkiv: Machulin, 2019, P. 67, 72 [in English].
Stuzhuk O. Khudozhnya literatura yak metazhanr (na materiali ukrayinsʹkoyi literatury XIX-XX stolitʹ) [Fiction as a metagenre (based on the material of Ukrainian literature of the XIX-XX centuries)]: Extended abstract of candidate’s thesis: 10.01.06, O. I. Stuzhuk, Kyiv, 2006, P. 5 [in Ukrainian].
Volkov А. ed., Lexicon of General and Comparative Literature, Chernivtsi: Golden timpani, 2001, P. 322 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).